добре дошли в моя уеб сайт

НОВИНИ; СЪОБЩЕНИЯ

АНАЛИЗ - СОЦИОЛОГИЧЕСКО ПРОУЧВАНЕ В ПЛОВДИВСКА ОБЛАСТ НА СФ ИНДИ РОМА 97 (НЕОХРОН)

КРЪГЛА МАСА по проблемите на гражданското участие и областната администрация се проведе във финалната фаза на проекта „АЗ РЕШАВАМ - ефективно гражданско участие чрез пилотен механизъм за устойчиво партньорство с гражданството на областно ниво“ на Социална  фондация ИНДИ РОМА 97 в партньорство с Областната управа – Пловдив.  След откриването от зам.областният управител Димитър Добрев, изследователският екип НЕОХРОН към проекта представи най-напред резултатите от представително социологическо проучване сред гражданите на Пловдивска област относно проблемите на областта, необходимите приоритети на властта, познанието и отношението към дейността на Областна администрация – Пловдив – и други. Като основен извод се налага заключението, че „Познанията на гражданите за дейността на Областна администрация са минимални, разхвърляни, хаотични... Нещо повече – те освен че са съвършено незначителни, доста често са и  погрешни....“.

    Още по-интерено е, че в друго изследване на екипа сред служители в общински администрации (също бизнес и НПО) се оказва, че и самите общински служители не са много наясно с дейностите и отговорностите на областните администрации – по собствени признания едва 40% от тях ги познават добре (разбира се, доколкото може да се доверим на самооценката им...).

  Основните проблеми на областта се определят от гражданите като:                                     

1.      Инфраструктура – пътна мрежа.

2.      Ред, сигурност.

3.       Околна среда, замърсяване.

4.      Здравеопазване – мрежа, качество.

5.      Отдих, паркове .

6.      Гражданско участие.

7.       Демократично развитие.

8.      Инфраструктура – вода и др.

 

Мненията на общинските служители са близки, но все пак и с доста различия относно приоритетите:

 

Ж

СЪОБЩЕНИЯ

Социална фондация  ИНДИ  РОМА 9 7

Проект „Аз решавам - ефективно гражданско участие чрез пилотен механизъмза устойчиво партньорство с гражданството на областно ниво“



 

 


Доклад

РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРЕДСТАВИТЕЛНО СОЦИОЛОГИЧЕСКО ПРОУЧВАНЕ СРЕД ГРАЖДАНИТЕ ОТ ПЛОВДИВСКА ОБЛАСТ НА ТЕМА „ОБЛАСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ И ГРАЖДАНСКОТО УЧАСТИЕ“ 

                                  Социологически екип НЕОХРОН

 

СЪДЪРЖАНИЕ:

§  УВОД

§  ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО

§  ОСНОВНИ ДЕМОГРАФСКИ ДАННИ

  • аналитичен доклад за проучванеТО сред ГРАЖДАНИТЕ ОТ  ОБЛАСТТА

§  СЪПОСТАВКА С проучване сред служители, НПО и бизнес  -

§  ПОСЛЕДИЦИ; ИЗВОДИ

 

         УВОД

         Изследването, което представяме с настоящият  доклад, бе проведено в рамките на Дейност 1 - Извършване на проучвания, анализи и препоръки за работата на Областна администрация – Пловдив на проекта „Аз решавам - ефективно гражданско участие чрез пилотен механизъмза устойчиво партньорство с гражданството на областно ниво“

        Съгласно разписаните дейности по проекта, бе предвидено представително социологическо проучване сред 350 граждани на  Пловдивска област. Целта на тази дейност е установяване на актуалното равнище на общественото познаване и доверие в Областна администрация  - Пловдив  - сред гражданите. Паралелно бе предвидено и проведено и анкетно проучване сред служителите в общини от Пловдивска област за техните нагласи и очаквания от гражданското общество. Задачата на проучванията е обобщената информация от анкетираните вътрешни и външни публики на ОА да проследи евентуална промяна в нагласите, оценките и доверието сред обществеността в бъдещ период от време, както и за предприемане на конкретни корекционни мерки в дейността на институцията. Посредством анкетни карти, изработени съобразно характеристиките на отделните групи, се цели измерване на нивото на обществено доверие и на степента на информираност и източниците на информация. Дейност 1 ще допринесе за изпълнение на конкретна цел 1 на проектното предложение и съответно на цел 2 на Процедурата - Открито и отговорно управление, чрез усъвършенстване на мониторинга и оценката на провежданите политики от Областна администрация – Пловдив; подобряване на предоставянето на услуги; подобряване на обмена на данни и информираността на обществото.

        Цели се също установяване ниво на познания на гражданите за дейността на О А, евентуални оценки, както и нагласи и очаквания от гражданското общество.. Осъществени бяха паралелно и: - Анкетно проучване сред 24 НПО. - Анкетно проучване сред 20 фирми.- Анкетно проучване сред служителите и представители на общини в Пловдивска област – 40 лица.

В настоящия доклад представяме данните от социологическото изследване на гражданството и анализа им.

                                         СПЕЦИФИКИ  И ТРУДНОСТИ:

              Изследването на отношението на гражданите към работата на Областната администрация, включително техните познания за тази дейност и готовността им да проявят по-голяма активност и включване в нея е съпроводено с някои особености, които трябва да се имат предвид при анализ на данните. Преди всичко дейностите на Областна администрация не са особено популярни, не са в лъчите на прожектора и е много трудна задача да се опитваме да извлечем информация от респонденти, които почти нищо не знаят за тях. Най-често анкетираните бъркат функции и отговорности на общините с тези на Областната администрация. Мнозина съответно не познават, не идентифицират личността на оластния управител. Отттук следва, че получените данни не трябва да се възприемат буквално, без внимателен анализ какво , всъщност, ни говорят.

 

 

  

ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО

       Проучването на гражданите от Пловдивска област бе проведено в периода ноември-декември 2022 г.  чрез пряко интервюиране на респондентите по домовете за тяхната гледна точка и мнения. В хода на проучването бяха анкетирани  350 души -  представители на различните професионални групи, включително работещи, учащи, домакини, пенсионери, безработни и др. от всички възрастови групи. Извадката е представителна пол, възраст и образование. Поради използваната методика на подбор (определена стъпка с произволна начална точка в 5 селища на общините) и висок брой на анкетираните предпоставят висока представителност за мненията и нагласите на цялата общност. Обхванати бяха а. Села   б. Малки градове   в. Средно големи градове  д. Голям град (Пловдив – областен център).  Информацията е набирана чрез пряко полу-стандартизирано интервю по домовете на интервюираните лица („очи в очи”). Напълно бе гарантирана анонимността на изследваните лица - данните се обработват без никаква връзка с името на анкетирания, поради деликатността на тематиката.

Населените места, в които е проведено изследването, са от всички краища на областта и от 12 от общо 18-те общини : Пловдив, Куклен, с. Болярци, Асеновград, Стамболийски, с Куртово Конаре, Перущица, Раковски , Белозем ,Брезово, Калояново, с. Брестник, Хисаря. )

 

Инструментариум: използвана е анкетна карта, разработена специално за целите на изследването. Тя се състои от около 23 въпроса , както от отворен, така и от затворен тип.

Изследователска хипотеза

1.      Познанията на гражданите за дейността на Областна администрация са минимални, разхвърляни, хаотични.

2.      Очакват се идеи и предложения от гражданите, но поради т.1 много от тях няма да са адекватни и практически приложими.

 

Резултати:

    Статистическата обработка на резултатите се проведе със SPSS 17.0

        Демографската характеристика на анкетираната извадка (пълните таблици и диаграми за демографските данни са по-нататък в доклада) се характеризира с:

-         Леко преобладаване на жените ( 53%);

-         Преобладаване на хората със средно образование . (63%)

-         Преобладаване на хората над 50 годишна възраст. (49%)

 

   ОСОБЕНОСТИ НА ПРОУЧВАНЕТО:

А. Проучването ще бъде съпоставено и с проведеното паралелно на него социологическо проучване „ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ – ПЛОВДИВ – 2022-23“ сред НПО, бизнес и общински служители от 9 общини на Пловдивска област, извършено също от нашия екип.

 

 

   А.           ОСНОВНИ ДЕМОГРАФСКИ ДАННИ

     

Нека видим най-напред основните социално-демографски данни, групирани в таблици.

1.      РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА АНКЕТИРАНИТЕ ПО ПОЛ:

Таб.1  Разпределение по пол

ПОЛ :

  ДЯЛ :

жени

   53 %

мъже

    47 %

 

 

 

2.      РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА АНКЕТИРАНИТЕ ПО ВЪЗРАСТ :

     Таб. 2. Разпределение на анкетираните по възраст

ВЪЗРАСТ:

ДЯЛ В % :

ДО 30

16

ДО 40

18

ДО 50

17

ДО 60

19

НАД 61

30

 

Фиг.1 РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА АНКЕТИРАНИТЕ ПО ВЪЗРАСТ

  Таб. 3.  Образователна структура на извадката

ОБРАЗОВАНИЕ:

ДЯЛ В %

ВИСШЕ И ПОЛУВИСШЕ

23

СРЕДНО

67

ОСНОВНО И ПО-НИСКО

10

( В Образователна структура на извадката – преобладават категорично анкетирани със средно образование)

Таб. 4.  СОЦИАЛНА СТРУКТУРА НА ИЗВАДКАТА:

СОЦИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ:

ДЯЛ В % :

Работодател (собственик на фирма; самонает)

6

Среден управленски кадър

3

Служител

17

Работник

38

Учащ

3

Безработен

6

Домакиня

5

Пенсионер

22

 

 

Фиг.2 . СОЦИАЛНА СТРУКТУРА НА ИЗВАДКАТА:

 

 

Б. ОТНОШЕНИЕ КЪМ ОБЛАСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ

     

         Първите въпроси в този раздел целяха да получим информация ДО КАКВА СТЕПЕН и КОИ СОЦИАЛНИ гРУПИ имат добра представа за дейностите и функциите на Обалстната администрация

 

 

    Таб.5.Запознати ли сте с дейността, организация, функции и отговорности на Областна администрация?          

                 

ОТГОВОРИ:

ДА

ДОНЯКЪДЕ

НЕ

ДЯЛ В %:

4 %

30%

 66%

 

 

 

 

 

 

Таб.6.  Ползвали ли сте до сега услугите на Областна администрация?

ОТГОВОРИ:

ДЯЛ В %

Да

7

Опитах, но без успех

3

Не

90

 

Таб. 7. От къде се информирате за административните услуги, които предлага Областна администрация Пловдив?

Value Label

ДЯЛ В %

От интернет

11

От служителите

5

От фронт офиса на областна администрация

2

Други източници на информация

6

Досега не ми се е налагало

76

ВСИЧКО:

100

Таб.8. Според Вас представена ли е ясно, точно и пълно информацията за услугите, които извършва администрацията (интернет страницата, информационно табло, служители)?

Value Label

ДЯЛ В %

Да

4,00

Отчасти

10,57

Не

4,86

Не съм ползвал информация

80,57

 

 

 

 

 

     За съжаление, установяваме, че над 80% отанкетираните НЕ СА ПОЛЗВАЛИ
   - Във връзка с провеждането на поредица от представителни маркетингови и социално-политически проучвания, социологическият екип на ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА  АСОЦИАЦИЯ  НЕОХРОН търси подходящи анкетьори за град София и София-област.

 Кандидатите трябва да притежават:

  • Комуникативни умения
  • Мотивация за практическа изследователска работа
  • Прецизност и отговорност
  • Средно образование (по-висока образователна степен е предимство) 

Наличието на минимален опит в анкетиране е предимство.

Търсим също и КООРДИНАТОР на анкетьорската мрежа за гр.София (задължително с опит).

Предлаганата заетост е дългосрочна и е обвързана с изпълнение на конкретни задачи.

 Заплащането е съответно на изпълнението на конкретното задание.

 На одобрените лица ще бъде предложен граждански договор.

 След извършване на предварителен подбор по документи, допуснатите кандидати ще бъдат поканени за интервю. 

Кандидатите трябва да изпратят автобиография и мотивационно писмо в срок до 15.07.2015 г. на адрес :   p2019@abv.bg

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.